Świąteczna wizyta na Zamku w Szymbarku

“You can have more than one home
you carry your roots with you
and decide where they grow”

Henning Mankel*

W sobotę, 11 grudnia, Fundacja Zamek Szymbark miała ogromną przyjemność podejmować w Szymbarku wyjątkowych gości: wnuka przedwojennego właściciela zamku Ottfrieda Graf Finck von Finckenstein oraz jego żonę Grażynę. Wizyta przebiegła w rodzinnej atmosferze wspomnień dzieciństwa, które Ottfried von Finkenstein spędzał na zamku swego dziadka. Wspólny spacer po rodzinnej okolicy Państwa von Finckenstein i wizyta na Zamku wzbudziły wiele emocji także wśród towarzyszących im Fundatora Fundacji Grzegorza Słyszyka oraz sołtys Bożeny Majewskiej, członka Zarządu Fundacji.

Państwo von Finckenstein wraz z Grzegorzem Słyszykiem zostali zaproszeni na wigilię Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Iława, na której spotkali się z wójtem Krzysztofem Harmacińskim. Podczas Wigilii Fundacja wręczyła naszym gościom upominki świąteczne: grafikę przedstawiającą historyczny rys Zamku w Szymbarku wraz z cytatem Henninga Mankela, wykonaną na drewnie przez lokalnego artystę. Otrzymali także bombki na choinkę z motywem zamkowym, wykonane przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zielona Żyrafa” w Iławie podczas świątecznego spotkania z Prezes Fundacji Joanną Gruszką.

Ottfried Graf Finck von Finckenstein wraz z żoną Grażyną pozostają z Fundacją w stałym kontakcie, żywo interesując się losami Zamku i jego okolicy. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z nimi w wyjątkowym, świątecznym czasie. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie odbędzie się już wkrótce.

Grzegorz Słyszyk wraz z Państwem von Finckenstein
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zielona Żyrafa”

* Henning Mankel – szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser i autor sztuk teatralnych