Warsztaty Kulinarne na Zamku w Szymbarku
z gęsią w roli głównej [relacja].

W dniu 16 lipca 2023 r. odbyła się kolejna edycja naszego cyklicznego wydarzenia kulinarnego na podzamczu Zamku w Szymbarku, które przyciągnęło licznych odwiedzających. W tym roku głównym punktem programu były warsztaty kulinarne z gęsią w roli głównej przeprowadzone przez Prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi, hodowcę gęsi, restauratorkę („Gęsia Chata” w Iławie) oraz promotorkę idei nie marnowania żywności – pełną energii i uśmiechu Krystynę Ziejewską.

Każdy etap warsztatów zwieńczony był degustacją potraw, które zachwyciły podniebienia naszych gości.

Warsztaty kulinarne, odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Wyśmienite przepisy potraw, które były przygotowywane podczas warsztatów możecie Państwo znaleźć tutaj: Tradycyjne przepisy kuchni Warmi i Mazur – Fundacja Zamek Szymbark

Ponadto podczas tegorocznej edycji mogliśmy posmakować regionalnych potraw, przysmaków i podziwiać rękodzieła, które zapewnili nam lokalni producenci i artyści na swoich stoiskach. Różnorodność domowej, zdrowej kuchni i wybór produktów wyrobu własnego, zaskoczyły wielu zainteresowanych. Nie mogło zabraknąć również wspaniałych Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Iława, które swoimi potrawami, sympatią i entuzjazmem tworzyły cudowną atmosferę.

Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia był występ artystyczno – muzyczny Dziecięcego Zespołu Ludowego „Dzieci Ziemi Iławskiej” oraz występ wspaniałej wokalistki Pani Grażyny Piękos, która swoim pięknym głosem umiliła czas naszym gościom.

Nie zabrakło również naszych stałych uczestników oraz wspaniałych przyjaciół Fundacji Zamek Szymbark, którym serdecznie dziękujemy:

W tym roku gościliśmy klub piłkarski LZS Zamek Szymbark, 42 Batalion Lekkiej Piechoty z Morąga prezentujący militarne zasoby, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne SART, Fundację Artystyczną IzaR, Pana Andrzeja Niewskiego (rękodzieło), Warsztaty Terapii Zajęciowej – Artymania.pl  oraz Pana Krzysztofa Żabińskiego z Dracones Walrus, który zaprosił naszych gości na niezapomnianą wyprawę Smoczą Łodzią po Jeziorze Szymbarskim. Oczywiście nasze wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez cudownego przyjaciela Fundacji – Dariusza Paczkowskiego, który zabrał naszych gości w podróż historyczną i przekazał cenną wiedzę na temat Zamku w Szymbarku.

Dziękujemy za obecność przedstawicielom Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego, przedstawicielom Gminy oraz Miasta Iława oraz przedstawicielom zaprzyjaźnionych gmin i miast. Serdeczne podziękowania dla: Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, zastępcy Wójta Gminy Iława Andrzeja Bracha, przewodniczącej sejmiku woj. Warmińsko- Mazurskiego Bernadety Hordejuk, Wiceburmistrz Miasta Iława Doroty Kamińskiej, Kierownik Biura ds. Żywności w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Marleny Rogowskiej, radnych miasta Iława Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, sołtys wsi Szymbark Bożeny Majewskiej oraz serdeczne podziękowania dla Pana Ministra Zbigniewa Gryglasa i dla wszystkich specjalnych gości i przyjaciół Fundacji Zamek Szymbark.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek woj. Warmińskiego- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Wydarzenie objęte zostało również patronatem Starostwa Powiatowego w Iławie, Stowarzyszenia Euro – Toques Polska, Iławskiego Dziennika Internetowego infoiława.pl. oraz Radia Eska. Opiekę medialną zapewniła Telewizja Polska TVP 3 Olsztyn.

Dziękujemy Państwu serdecznie za obecność i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Zespół Fundacji Zamek Szymbark

Fundacja Szymbark | Warsztaty Kulinarne 2023 Patronaty